top of page

Podvodnici už nebudú vedieť tak ľahko falšovať whiskyAko odhaliť falzifikát whisky

V minulosti, keď sa mi dostala do rúk fľaša whisky, ktorá sa mi zdala byť podozrivá, musel som fľašu otvoriť a poslať vzorku alkoholu do laboratória. Problém je, že na Slovensku nie sú žiadny odborníci, ktorý sa špecializujú na historické fľaše alkoholu. Preto, keď si chcete byť istý výsledkom, tak prichádza do úvahy iba Viedeň, alebo Londýn. Nakoľko moja spoločnosť Grand Elite Group má sídlo v Londýne, tak všetky vzorky posielam do Londýna.


Otvoriť fľašu je riziko aj bolesť pre zberateľa

Ak chcete zistiť pravosť nápoja, treba urobiť riskantnú vec. Musíte otvoriť fľašu a zaslať vzorku do laboratória. Ja, zberateľ nerád otváram fľaše, nakoľko mojím cieľom je vytvárať zbierky. Predstavte si, že sa pomýlite a 10.000 eurovú fľašu zničíte otvorením, len aby ste zistili jej pravosť. Našťastie je tu nové riešenie.


Nová laserová metóda vyvinutá na identifikáciu exkluzívnych whisky

Vedci vyvinuli techniku ​​využívajúcu lasery na zistenie pravosti exkluzívnych whisky bez odstránenia uzáveru.

"Laserová spektroskopia je nový nástroj na charakterizáciu chemického zloženia mnohých materiálov, ale použiť ju na rozbor alkoholu v uzavretej fľaše je naozaj pokrok."

Tím použil metódu laserovej spektroskopie, čo je proces, pri ktorom sa laserové svetlo zameria na nápoj a vzorka rozptýli svetlo do rôznych farieb.

Farby rozptýleného svetla závisia od chemického zloženia látky a môže sa použiť na identifikáciu materiálov od baktérií, jedla a nápojov až po farby na sochy a výbušné prášky.


Podvodníci už nebudú vedieť falšovať whisky

Mnoho podvodníkov využívalo strach zberateľov otvoriť vzácnu fľašu whisky, len aby zistili pravosť nápoja. Aj preto je na trhu toľko falzifikátov. Nová laserová metóda odhalí podvodníkov a zničí im miliónový biznis.

Ak chcete vedieť viac o novej metóde prečítajte si viac o tomot výskume.

Výskum bol publikovaný v časopise Analytical Methods journal a je dostupný online na https://doi.org/10.1039/D0AY01101K .

8 views0 comments
bottom of page