top of page

Je umenie dobrá investícia?


Aj toto je umenie, cena diela za mňou je 80 tis USD
Aj toto je umenie, cena diela za mňou je 80 tis USD

Z investície do umenia sa stáva stále väčší trend aj medzi investormi-amatérmi, ktorí hľadajú spôsob, ako svoje peniaze uložiť niekam, kde z nich nebude ukrajovať inflácia. Odborníci sa v názore na investovanie do umenia líšia. Avšak sa zhodnú na jednej veci – ide o dlhodobú investíciu.

Ako investovať do umenia

Základom je povedať si, čo od investície očakávate a čo chcete dosiahnuť. To rozhodne, akým investorom sa stanete:

  • Špekulant - kupuje umenie čisto ako investíciu. Autorova tvorba sa mu ani nemusí páčiť, ide o investičný potenciál diel.

  • Zberateľ - buduje celú zbierku pre svoju potechu. Kvalitne zkompletizovaná zbierka môže zdvihnúť cenu jednotlivých diel.

  • Nadšenec - chce pekný doplnok do bytu a zároveň uvíta možnosť uložiť peniaze niekam, kde ich bude mať pekne na očiach.

Väčšina investorov patrí do posledných dvoch skupín. Kúsok si kúpia predovšetkým preto, že sa im páči. V tom je investovanie do umenia špecifické - emócie v ňom hrajú značnú úlohu. Dielo sa vám skrátka musí páčiť , to je základ. Avšak musíte sledovať aj vynaložené prostriedky.

Čo ovplyvňuje hodnotu umenia

Obchodovanie s umením sa v mnohom podobá obchodovaniu s akciami, aj tu hrajú dôležitú úlohu objektívne a subjektívne faktory. K objektívnym patrí renomé autora. U známych umelcov je jednoduchšie určiť cenu a odhadnúť jej vývoj na základe predchádzajúcich predajov. Ich diela si zachovávajú relatívne konštantnú cenu, a preto môžu byť ideálnou voľbou pre konzervatívnych investorov . Nevýhodou však môže byť vyššia obstarávacia cena. Samostatnou kategóriou je potom trh so starými majstrami, ktorý je obmedzený počtom dostupných diel. Umelecký kúsok sa na trhu objaví len z času na čas a môže stáť stovky miliónov.


Súčasné umenie zažíva boom, ktorý kovidová éra ešte urýchlila. Ľudia si jednak začali skrášľovať svoje domovy, v ktorých trávili viac času, jednak chceli podporiť nádejných umelcov, ktorých mnohokrát objavili na sociálnych sieťach. A práve aktuálna popularita , môže cenu umelcovej práce zdvihnúť, hoci za ňou nemusia stáť reálne predchádzajúce predaje. Alebo aspoň významné predaje. Trh skrátka zatiaľ nepotvrdil hodnotu jeho práce a tá je cenená na základe subjektívnych dojmov.


Podobne ako u väčšiny investícií platí, že ak kupujete to, čo väčšina investorov, vaše riziko býva nižšie . Rovnako tak váš prípadný zisk bude nižší, pretože obstarávacia cena bude s vyšším dopytom rásť. Oproti tomu, keď zainvestujete do menej známeho a zatiaľ nepresláveného umelca, máte šancu zaobstarať za menšie peniaze dielo, ktorého cena môže behom pár rokov citeľne narásť. Avšak riziko, že sa to nestane, je tiež vyššie.


TIP: Ako začínajúci zberatelia umenia si s tým príliš nelámte hlavu a kúpte si skrátka kúsok, ktorý vás osloví. Vyznať sa v umení je celoživotná záležitosť. Povzbudiť by vás mohol aj fakt, že už len tým, že sme umelcov kúpou podporili vy, dvíhate hodnotu jeho práce . A jedna jediná významná kúpa jeho diela v budúcnosti, automaticky zdvihne hodnotu všetkých jeho diel. Napríklad aj toho vášho.

Koľko peňazí je potrebných na investíciu do umenia

Koľko prostriedkov do umenia vložíte, záleží na vašich možnostiach. Dielo môže stáť pár tisíce eur ale aj milióny. Začať s kúpou lacnejšieho kúsku a potom postupne rozširovať zbierku, je osvedčená stratégia. Avšak aj trochu návyková (v dobrom slova zmysle). Akonáhle s umením začnete, zamilujete si ho.

Do ceny umeleckého diela sa samozrejme premietajú náklady na výrobu a trhová cena použitých materiálov. Exotické drevo bude vždy nákladnejšie ako miestne. Bronzovú sochu predraží materiál a odlievanie do formy.

Kde kúpiť prvé investičné umenie

Najčastejšou obavou pri kúpe zavedených autorov sú falsifikáty, ktoré kolujú po svete a historicky si našli cestu aj do renomovaných galérií a aukčných siení. Napriek tomu práve galeristi, ktorí sprostredkovávajú predaj, alebo etablované aukčné siene sú bežným a najbezpečnejším zdrojom umenia. Menej bezpečnou cestou je kúpa od iného zberateľa, ktorý nemusí mať zlé úmysly, ale tiež si nemusí byť vedomý, že dielo, ktoré ponúka, nie je pravé.


Každé dielo , ktoré predávame, potom sprevádza osvedčenie o pôvode – niečo ako rodný list diela. Takýto dokument by mal mať každý cennejší exemplár. Obvykle sa v ňom dozviete, či ide o originál alebo kópiu. Pokiaľ je súčasťou radu, malo by mať svoje číslo atď.

Je teda umenie investície?

Rozhodne áno, aj keby by bolo len investíciou do krásy a robilo vám iba radosť. S odbornými znalosťami ide s umením špekulovať rovnako, ako s akciami. Väčšina z nás si ale umenie kupuje ako ozdobu pre dom alebo byt. Chceme diela používať – bývať v nich a kochať sa nimi – a nepremýšľame, či a koľko medziročne narástli na cene. Pozvoľný rast ich trhovej hodnoty vnímame ako príjemný bonus. A môžeme sa radovať, že svojim deťom raz odovzdáme nielen niečo krásne, ale pravdepodobne aj cenné.

Čo by ste si z čítania mali odniesť

  • Investícia do umenia je predovšetkým radosť z kúpy krásneho predmetu, ktorý vo vašej rodine môže byť po generácie. Prípadný nárast ceny je skôr pridaná hodnota.

  • Pokiaľ s umením nehodláte špekulovať pre zisk, zamerajte sa v prvom rade na umelcov, ktorých práca sa vám páči. Umenie, je jedna z mála investičných oblastí, kde na emóciách záleží.

  • Čím väčší možný zisk, tým väčší možný risk. A naopak. Táto formula platí pre všetky investície a umenie nie je výnimkou.

  • S každou kúpou hodnota umelcovej práce a jeho renomé stúpa. Jedna významná (rozumajte drahšie) kúpa jeho diela automaticky zdvihne cenu aj jeho ostatných prác.

Veľké zárobky - Vzdelávanie je potrebné

Ak máte záujem vytvoriť si umelecké portfólio za účelom zisku, tak naša spoločnosť Grand Elite Group vám rada pomôže. Dokážeme sa postarať o nákup, skladovanie a následný predaj umenia. V prípade ak chcete investovať sami do umenia, tak je múdry ťah zúčastniť sa kurzu, ktorý organizujeme v našej Školeinvestovania.sk. Naučíte sa tam základy, ktoré vás usmernia pri investovaní vaších penazí do sveta s umením. Bez dobrých znalostí je nákup umenia ako lotéria, ktorá s investovaním nemá nič spoločné. Umelci a maliari su väčšinou na spodku obchodného reťazca a ich rady sú často iba vlastný marketing.

4 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page