top of page

Fľaša Macallan whisky môže stáť aj 1,9 milióna dolárovV roku 2019 sa whisky Macallan Fine and Rare 60-Year-Old 1926 stala najdrahšou fľašou, aká bola kedy vydražená. Ďalšia fľaša Macallan, ktorá pochádzala z rovnakého suda sa predala za skvelých 1,2 milióna dolárov.


Rozdiel je v tom, že prvá fľaša obsahovala ručne maľovaný dizajn írskeho umelca Michaela Dillona, ​​zatiaľ čo druhá je súčasťou oficiálnej série The Macallan Fine and Rare.


Pôvodne sa odhadovalo, že fľaša sa vydraží za 550 000 dolárov v rámci aukcie Sotheby's, ale skutočný predaj tento odhad zničil a flaša whisky sa vydražila za neuveriteľných 1,9 milióna dolárov. Fľaše z tohto suda sú pre investorov a zberateľov známe ako „Svätý grál“.


Trošku matematiky

Fľaša s objemom 700 ml obsahuje približne 45 pohárikov po 15 ml, to znamená, že pre svojich šťastných nových majiteľov sa cena rozloží na približne 42 000 dolárov za jeden pohárik whisky. Za cenu 4 pohárikov si viete kupiť nové auto značky Ferrari.
Súkromná zbierka whisky v hodnote milionov eur

Ihneď po vyhlásení aukcie sa fľaša dostala na titulky . Súkromný zberateľ so sídlom v USA, prezývaný 'The Ultimate Whisky Collector', sa rozhodol predať svoje vzácne whisky. Jeho zbierka bola jednou z najpôsobivejších zbierok na svete.


Obsahovala 394 šarží vrátane 467 fliaš a deviatich sudov. Celková hodnota zbierky bola odhadnutá na približne 4,9 milióna dolárov, s vysokým odhadom až 5,9 milióna dolárov. Ale všetci znalci sa mýlili.

Nakoniec sa zbierka predala za takmer 10 miliónov dolárov, čo je najvyššia suma zaplatená za kolekciu whisky v aukcii.


Znalci sa často mýlia

Existovali aj ďalšie fľaše, ktoré dosiahli skutočne vysoké predajné ceny a prekonali odhady znalcov. Jedným z príkladov bola fľaša Springbank destilovaná rok po skončení 1. svetovej vojny v roku 1919, plnená v roku 1970, pričom sa vyrobilo len 24 fliaš (tiež kedysi držala Guinessov rekord za najdrahšiu predanú fľašu whisky). Táto whisky zdvojnásobila svoj odhad ceny a predala sa za 343 558 dolárov.


Ďalšou bola fľaša najstaršieho Bowmore, fľaša číslo 1 'Crashing Waves', sa vydražila 468 488 dolárov. Pritom jej odhad ceny nedosahoval ani 200 000 dolárov.


Zberatelia whisky už aj na Slovensku

Aukcia Sotheby's ukazuje, že dopyt po prémiových fľašiach stále masívne rastie. Podľa Londýnskej spoločnosti Grand Elite Group každý rok rapidne stúpa počet zberateľov, ktorý chcú investovať do whisky minimálnu sumu 60.000 Libier a viac. Dobrou správou je, že táto spoločnosť má zastupenie už aj na Slovensku. Ak chcete začať zbierať whisky, tak vám pomôžu získať vlastnú luxusnú zbierku, na ktorú budete hrdý a možno ju raz predáte na aukcii za milióny.

6 views0 comments
bottom of page