top of page

Ako investovať do zlata


Zlaté tehličky 200g

Počas histórie len málo investícií vedelo konkurovalo zlatu ako zabezpečenie proti takmer akýmkoľvek problémom, od inflácie, cez ekonomické otrasy alebo menové výkyvy až po vojnu.

Keď uvažujete o investovaní do zlata, neobmedzujte sa len na nákup fyzického zlata, ako sú mince alebo tehly. Medzi alternatívy investovania do zlata patrí nákup akcií spoločností ťažiacich zlato alebo fondov obchodovaných na burze zlata (ETF). Do zlata môžete investovať aj obchodovaním s opciami a futures kontraktmi.

Ako investovať do fyzického zlata

Investovanie do fyzického zlata môže byť náročné pre investorov, ktorí sú viac zvyknutí na online obchodovanie s akciami a dlhopismi. Pokiaľ ide o fyzické zlato, vo všeobecnosti budete komunikovať s obchodníkmi mimo tradičných maklérov a pravdepodobne budete musieť zaplatiť za skladovanie a získať poistenie svojej investície. Tri hlavné možnosti investovania do fyzického zlata sú tehly, mince a šperky.


Zlaté tehličky

Investičné zlato

Keď väčšina ľudí premýšľa o investícii do zlata, predstaví si zlaté tehličky – veľké lesklé zlaté tehly zamknuté v trezore. Také vlastní aj naša spoločnosť Grand Elite Group PLC v Londýne.


Zlaté tehly sa dajú kúpiť od niekoľkých gramov až do 400 uncí, ale najčastejšie sú dostupné ako prúty s hmotnosťou 1 a 10 uncí. Vzhľadom na to, že súčasná cena zlata je okolo 1.720 EUR za uncu (od septembra 2022), investovanie do zlatých tehličiek je drahou zábavou. Na rozdiel od akcií neexistuje spôsob, ako získať zlomkový podiel.


Kvôli vysokej cene zlatých tehiel doporučujem použiť renomovaného predajcu a zaplatiť za doručenie – s poistením – alebo zaplatiť za uskladnenie vo veľkom trezore alebo v bezpečnostnej schránke.


Ak sa rozhodnete investovať do zlata, je tiež dobré mať aktuálne informácie o cene zlata , aby ste si mohli vybrať správny čas na nákup – väčšina predajcov aktualizuje svoje ceny na základe aktuálnych spotových cien.


Zlaté mince

Zlaté mince

Najbežnejšie zlaté mince vážia jednu alebo dve unce, hoci sú k dispozícii aj poluncové a štvrťuncové mince. Zberateľské mince, ako sú juhoafrické krugerrandy, kanadské javorové listy a americké zlaté orly, sú najdostupnejším typom zlatých mincí. Ale pozor niektorí predajcovia predávajú polotovary a poškodené alebo opotrebované mince. Ja som sa snimi bohužiaľ stretol dosť často na Slovesku aj v Čechách.


Zaujímavosťou je, že ceny zlatých mincí nemusia úplne zodpovedať ich obsahu zlata. Zberateľské mince sa často obchodujú s prirážkou. Jednouncová minca American Gold Eagle sa napríklad v polovici septembra 2020 predávala za niečo viac ako 2 000 USD. To je takmer 5 % viac ako cena zlatých tehličiek.


Ka chcete lacno nakúpiť oplatí sa pozrieť aj ponuky zlatých mincí od miestnych zberateľov alebo záložne, ale pre amatéra je stále bezpečnejšie nakupovať u renomovaného licencovaného predajcu.

Zlaté šperky

Zlaté šperky

Môžete sa tiež rozhodnúť kúpiť zlato, ktoré môžete nosiť ako módny doplnok vo forme zlatých šperkov. Investovanie do zlatých šperkov však so sebou nesie mnohé riziká, ktoré investícia do čistého zlata nemá.


1. Musíte byť opatrní pri nákupe šperkov, pretože nie všetky šperky z druhej ruky predávajú renomovaní predajcovia. Falzifikáty sú niekedy veľmi kvalitné. Preto je dôležité, aby ste si investičný šperk kúpili od renomovaného predajcu.


2. Iste zaplatíte prirážku na základe toho, ktorá spoločnosť navrhla a vyrobila šperky. To môže byť od 20 % do viac ako trojnásobku čistej hodnoty drahého kovu. Takže platíte hodnotu značky nie zlata.


Ja osobne som uzavrel zmluvu s jednou záložňou a často sa tak dostanem k mnohým zlatým šperkom za vynikajúcu cenu. Verím v pravidlo, ktroré hovorí, že profit sa tvorí vždy pri nákupe.


Investujte do zlata nákupom akcií "zlatokopov"

Investovanie do akcií spoločností, ktoré ťažia, rafinujú a obchodujú so zlatom, je oveľa jednoduchšie ako nákup fyzického zlata. Keďže to znamená nákup akcií spoločností ťažiacich zlato, môžete investovať pomocou svojho maklérskeho účtu alebo aj s nami.

Moja spoločnosť Grand Elite Group PLC osobne vlastní akcie:

  • Newmont Corp. (NEM) . Newmont je najväčšia svetová spoločnosť na ťažbu zlata so sídlom v Colorade. Prevádzkuje bane v Severnej a Južnej Amerike, ako aj v Afrike.

  • Barrick Gold Corp. ( ZLATO ). Tento zlatý ťažobný gigant má sídlo v Toronte a pôsobí v 13 krajinách sveta.

  • Franco-Nevada Corp. ( FNV ). Franco-Nevada nevlastní žiadne zlaté bane. Namiesto toho kupuje práva na licenčné poplatky od iných ťažiarov zlata.

Majte však na pamäti, že akcie zlatých spoločností korelujú s cenami zlata, ale sú tiež založené na základoch súvisiacich s aktuálnou ziskovosťou a nákladmi každej spoločnosti. To znamená, že investovanie do jednotlivých zlatých spoločností nesie so sebou podobné riziká ako investovanie do akejkoľvek inej akcie. Ak potrebujete poradiť, rád vám pomôžem na osobnom stretnutí.


Investujte do ETF a zlatých podielových fondov


Investovanie do zlatých ETF a podielových fondov vám môže poskytnúť vystavenie sa dlhodobej stabilite zlata a zároveň ponúkať väčšiu likviditu ako fyzické zlato a väčšiu diverzifikáciu ako jednotlivé zlaté akcie. Existuje celý rad rôznych typov zlatých fondov. Niektoré sú pasívne spravované indexové fondy, ktoré sledujú trendy v odvetví alebo cenu zlata pomocou futures alebo opcií.


SPDR Gold Shares ETF ( GLD ) napríklad drží fyzické zlato. VanEck Vectors Gold Miners ETF ( GDX ), na druhej strane, je pasívne spravovaný fond, ktorý sleduje základný kôš akcií spoločností ťažiacich zlato.


Zlaté podielové fondy ako Franklin Templeton's Gold and Precious Metals Fund sú aktívne spravované profesionálnymi investormi. Cieľom týchto fondov je prekonať výnosy pasívne spravovaných indexových fondov. Výmenou za správu si účtujú relatívne vysoké náklady.


Vždy si pamätajte, že nekupujete zlato, len papier, ktorý je teoreticky krytý dlhom alebo vlastným imaním ťažobných spoločností alebo futures a opčnými zmluvami na fyzické zlaté tehly. To znamená, že hodnota zlatých podielových fondov a ETF sa nemusí úplne zhodovať s trhovou cenou zlata a tieto investície nemusia fungovať rovnako ako fyzické zlato.


Použite futures a opcie na investovanie do zlata

Zo všetkých spôsobov investovania do zlata je najrizikovejšie obchodovanie s futures alebo opčnými kontraktmi, čo je forma špekulatívneho investovania. Futures a opcie sú deriváty, čo znamená, že ich hodnota je úplne založená na cene podkladového aktíva.


Futures kontrakt je dohoda o kúpe alebo predaji cenného papiera za stanovenú cenu k určitému dátumu, bez ohľadu na aktuálne trhové podmienky. Opčná zmluva je medzitým dohoda, ktorá vám dáva možnosť kúpiť alebo predať cenný papier, ak k určitému dátumu alebo pred ním dosiahne určitú cenu.


Aby ste mohli investovať do futures alebo opcií, potrebujete účet u online brokera. Mnoho online maklérov umožňuje obchodovanie s týmito cennými papiermi, ale môžu vyžadovať od majiteľov účtov, aby podpísali ďalšie formuláre, ktoré potvrdzujú riziko investovania do týchto derivátov.


Keď si založíte maklérsky účet na obchodovanie s opciami alebo futures, môžete ich nakupovať a predávať priamo cez platformu. Väčšina platforiem si účtuje províziu za všetky opcie a termínované obchody, ktoré sa líšia v závislosti od počtu zmlúv, ktoré kupujete alebo predávate.


Ľudia, ktorí sa rozhodnú investovať do zlata prostredníctvom opcií alebo termínovaných zmlúv, musia aktívne sledovať svoje portfólio, aby mohli predať alebo uplatniť svoje opcie skôr, ako vyprší ich platnosť. Každá z týchto možností navyše štandardne zahŕňa určitý stupeň pákového efektu alebo dlhu, takže investori, ktorí ich nadmerne využívajú riskujú stratu celého kapitálu.


Mali by ste investovať do zlata?

Ak máte obavy z inflácie, zlato vám môže ponúknuť bezpečný prístav pre investovanie. Hoci v krátkodobom horizonte môže byť rovnako volatilné ako akcie, z dlhodobého hľadiska si zlato drží svoju hodnotu pozoruhodne dobre.


V závislosti od vašich vlastných preferencií a sklonu k riziku sa môžete rozhodnúť investovať do fyzického zlata, zlatých akcií, zlatých ETF a podielových fondov alebo špekulatívnych futures a opčných zmlúv. Bez ohľadu na to, akú formu zlata si vyberiete, väčšina poradcov vám odporúča, aby ste naň nevyčlenili viac ako 10 % svojho portfólia.


Akákoľvek forma investovania nesie so sebou riziká. Zlato nie je výnimka. Náša spoločnosť investuje do zlata už dlhé roky. V prípade ak sa potrebujte poradiť využite naše služby a pridajte si trochu stability a lesku do svojho portfólia.

7 views0 comments
bottom of page