top of page

Ako investovať do vzácnej whisky


Malá ale reprezentatívna zbierka whisky
Malá ale reprezentatívna zbierka whisky

Cena whisky v posledných rokoch prudko vzrástla, keďže sa o jej pitie začalo zaujímať čoraz viac spotrebiteľov. To viedlo k tomu, že niektorí milovníci začali zbierať vzácne whisky, aby si ju mohli vychutnať, alebo predať ju niekedy v budúcnosti.


Zatiaľ čo väčšina milovníkov whisky zbiera whisky z lásky k nápoju, stále viac investorov investuje do whisky za účelom zisku. Okrem zbierania fliaš whisky s vysokou hodnotou nakupujú investori sudy s whisky, ktoré ešte len dozrievajú. Ďaľši spôsob investovania do whisky je nákup akcíi svojich obľúbených páleníc alebo liehovarov. Naša spoločnosť Grand Elite Group PLC vykonáva všetky 3 typy investovania do whisky. Okrem Whisky sa môžeme pochváliť skvelým portfóliom vín, rumov a koňakov.


Je však whisky skutočne dobrou investíciou? V tomto príspevku sa bližšie pozriem na to, ako sa whisky správa ako investičný produkt a identifikujem niektoré kľúčové riziká, ktoré súvisia s touto investícou.


INVESTÍCIA DO WHISKY

Investovanie do alkoholu nie je v žiadnom prípade novým trendom. Ľudia investujú do vína už mnoho stoviek rokov, pričom niektoré mimoriadne vzácne fľaše vína sa vyšplhali aj na 500 000 USD.

Whisky sa obchoduje rovnako dlho, no trh s whisky je v posledných rokoch aktívnejší a zisky z predajov siahajú až na miliony dolárov.

Niektorí analytici trhu sa domnievajú, že cena whisky rapídne vzrástla v dôsledku dopytu z Číny. Čínski spotrebitelia si často robia zásoby drahej whisky a používajú ju napríklad ako darček pre obchodných partnerov či kamarátov. Spotrebitelia majú tiež čoraz väčší záujem ochutnať vzácne a kvelitné whisky.


Existujú tri hlavné možnosti investovania do whisky:

 • Investícia do fliaš vzácnej whisky

 • Investícia do sudovej whisky v štádiu zrenia

 • Investícia do spoločnosti - liehovaru1) INVESTÍCIA DO FLIAŠ VZÁCNEJ WHISKY


Najednoduchším spôsobom amatéra, ako začať investovať do whisky, je zohnať si niektoré vzácne flaše whisky. Investori jednoducho tieto cenné fľaše skladujú niekoľko rokov, pretože ich hodnota rastie, a potom sa jednoducho predávajú so ziskom.


Hlavnou výzvou tejto investičnej stratégie je výber whisky, do ktorej sa oplatí investovať. Väčšina investorov bude hľadať fľaše, ktoré sú extrémne vzácne a limitovné, pretože ich nedostatok veľmi rýchlo zvýši ich hodnotu. Často budú hľadať limitované edície alebo fľaše, ktoré pochádzajú z „tichých liehovarov“ – čo sú liehovary, ktoré boli zatvorené.Špecifická whisky musí byť tiež kvalitná. Ak je whisky hnusná a nedá sa piť dnes,aj o 10 rokov bude stále hnusná, takže jej hodnota sa veľmi nezvýši. To je dôvod, prečo sa veľa investorov drží známych a vysoko hodnotených značiek škótskej whisky ako Macallan, Highland Park, The Balvenie, Glenmorangie, Ardbeg a Bowmore.


Jednou z hlavných výziev spojených s investovaním do whisky je, že môže byť ťažké získať niektoré limitované flaše whisky. To je dôvod, prečo sa veľa serióznych investorov zúčastní veľtrhov, dražieb a rozvíja vzťahy s majiteľmi liehovarov a inými zberateľmi.


Ak chcete môžete aj vy navštíviť jedného z mnohých obchodníkov vzácnych whisky ako The Whisky Exchange , Old and Rare Whisky alebo Rare Malt Whisky Company .


Tieto spoločnosti predávajú aj whisky, ktoré sú dostatočne kvalitné na to, aby sa dali považovať za zberateľské. Rare Whisky 101 vytvorila index 100 najhodnotnejších whisky , ktorý vám môže poskytnúť predstavu o tom, čo sa na trhu v súčasnosti považuje za zberateľské pre škótske whisky, americké whisky či iné svetové whisky.


AKÝ VEĽKÝ ZISK JE MOŽNÉ DOSIAHNUŤ?


Zisk z investície do whisky sa dramaticky líši v závislosti od konkrétnej whisky, ktorú si kúpite, ale niektoré investície sú mimoriadne dobré. Ak by ste si v roku 2015 kúpili 18-ročný Macallan, stálo by asi 19 000 libier.


Do roku 2016 mala táto whisky hodnotu približne 46 000 libier za fľašu. To je mimoriadny 142% nárast jeho ceny, čo je oveľa lepšia návratnosť ako u väčšiny vín držaných v tomto období.


RIZIKÁ INVESTÍCIE DO FLIAŠ S WHISKY


MUSÍTE POZNAŤ SVOJU WHISKY.

Ak si kupujete whisky sami bez pomoci, musíte mať veľmi dobre informovaní o tom, čo kupujete. Budete sa musieť zistiť veci ako:

 • Info o liehovaru

 • Vyrobné šarže

 • Hodnotenie chuti

 • Správna trhová hodnota každej whisky

 • Aké zhodnotenie sa v najbližších rokoch očakáva

Budete tiež potrebovať vedieť, ako overiť pravosť whisky, ktorú kupujete – najmä ak pochádzajú od iných súkromných zberateľov. Falzifikáty drahých whisky sú zriedkavé, ale existujú.

Aj keď radi pijete whisky a dobre poznáte niekoľko značiek, možno nemáte hlboké znalosti z odvetvia potrebné na investovanie do whisky týmto spôsobom.


MÔŽE BYŤ ŤAŽKÉ ZÍSKAŤ VZÁCNU WHISKY ZA DOBRÚ CENU

Získať vzácne whisky, ktoré zaručene zhodnotia svoju hodnotu, nie je vždy jednoduché. Musíte použiť rôzne prístupy a v mnohých prípadoch budete potrebovať skvelé vyjednávacie schopnosti. Môže byť tiež ťažké predať svoju whisky za cenu s ktorou budete spokojní. Na rozdiel od bežných investorov, ja mám vybudovanú sieť partnerov, kde viem predať, alebo kúpiť svoju whisky. Takúto sieť si vybudovať mne trvalo viac ako 8 rokov.


SKLADOVANIE WHISKY JE RISKANTNÉ

Bezpečne skladovať cenné whisky môže byť dosť náročné. Budete potrebovať miesto, ktoré je bezpečné a má ideálne prostredie na skladovanie whisky (tmavé, chladné a teplotne stabilné).

Whisky sa dá ukradnúť, zničiť by ju mohol požiar, poškodiť by ju mohla prírodná katastrofa. Je tiež známe, že je ťažké získať poistenie whisky, ktoré správne zhodnotí vašu investíciu. Naštastie whisky sa omnoho ľahšie skladuje ako víno a neplatia sa dane ako pri nehnuteľnostiach. Skladovať whisky môžete aj v špecializovaných profesionálnych skladoch, takéto skladovanie poskytuje aj naša spoločnosť.


ZABEZPEČENIE NÁVRATNOSTI INVESTÍCIE MÔŽE TRVAŤ DLHO

Môže trvať aj niekoľko rokov, kým sa vaše fľaše dostatočne zhodnotia, aby sa investícia vyplatila. Pravda je to veľmi individuálne a iné výsledky dosiahne profesionál ako ja, ktorý ma obrovské kontakty a predajnú sieť a iné amatér, ktorý pasívne čaká.
2) INVESTÍCIA DO ZREJÚCIH WHISKY ULOŽENÝCH V SUDOCH


Investovanie do dozrievania whisky je zaujímavou alternatívou k zbieraniu whisky vo fľaši. Investori si kúpia nedávno destilovanú whisky za veľkoobchodnú cenu a potom zaplatia za jej uskladnenie v sude v colnom sklade liehovaru.

Najzrejmejšou výhodou investovania do whisky s týmto prístupom je, že niektoré whisky sa môžu výrazne zlepšiť, ak sa nechajú v sude dlhšie. Investor sa môže presne rozhodnúť, ako dlho chce sudy skladovať, kým ich predá liehovaru alebo naplní vlastnú flašu whisky.

Náklady spojené s týmto druhom investície zahŕňajú:


 • Whisky a sud Za whisky a sud, v ktorom sa nachádza, je potrebné zaplatiť liehovaru vopred poplatok.

 • Skladovanie Sud musí byť počas dozrievania uskladnený na bezpečnom mieste. Liehovary a skladovacie spoločnosti si budú účtovať nájomné, ktoré pokrýva náklady na skladovanie a poistenie.

 • Plnenie do fliaš

 • Ak plníte whisky do fliaš, budú vám účtované poplatky za získanie vzorky zo suda, presun suda a jeho umiestnenie do fliaš. Vzniknú aj náklady na etikety atď.

 • Rôzne dane Garantovane môžete očakávať, že zaplatíte niekoľko daní vrátane DPH a cla.

Niekoľko spoločností ponúka služby dozrievania whisky vrátane Whisky Invest Direct a Arran Whisky .


AKÝ VEĽKÝ ZISK JE MOŽNÉ DOSIAHNUŤ?


Zisk sa bude líšiť v závislosti od kvality whisky, ktorú ste vyrobili, a aktuálnych cien ponúkaných na trhu. Investori majú možnosť predať sud liehovaru, ktorý chce whisky používať v zmiešanom produkte, alebo si produkt sami stáčať do fliaš na maloobchodný predaj. Podľa Whisky Invest Direct je čistá návratnosť 4-ročného suda po obchodovaní a nákladoch na skladovanie vyššia ako 50 %.


RIZIKÁ INVESTÍCIE DO SUDOVEJ WHISKY


KRÁDEŽ A STRATA

Existuje riziko, že vaše sudy budú počas starnutia ukradnuté, stratené alebo zničené požiarom. Hoci väčšina investičných schém zahŕňa poistenie, v prípade krádeže, straty alebo zničenia whisky nemusíte dostať zaplatenú „skutočnú“ hodnota whisky. Často poisťovňa zaplatí iba nadobúdaciu cenu, ktoré ste zaplatili za whisky. (mínus spoluúčasť)


ZRANITEĽNÉ TRHOVÝMI SILAMI

Je celkom možné, že sa trh s whisky môže o pár rokov zrútiť. Možno sa sprístupní príliš veľa whisky alebo spotrebitelia prejdú na iný trendový produkt. To by mohlo výrazne znehodnotiť vaše sudy.


KRACH SPOLOČNOSTI

Liehovar do ktorého ste investovali, môže skrachovať a vaše sudy môžu byť zabavené likvidátorom. Veľké spoločnosti ako Whisky Invest Direct majú zavedené postupy, aby tomuto riziku zabránili (sudy sa vrátia investorom), ale bohužiaľ nie všetky spoločnosti poskytujú rovnakú ochranu.


MOŽNOSŤ NÁKUPU WHISKY, KTORÝCH HODNOTA NESTÚPA

Výber whisky na investovanie nie je vždy jednoduchý. Ak liehovar nevyrobý vysokokvalitné whisky, možno neuvidíte výnosy, ktoré ste očakávali. Odhadnúť, ktoré whisky bude o pár rokov drahšie a ktoré nie je ako veštenie z gule. Preto sa vždy poradte s odborníkom.
3) INVESTÍCIA PRIAMO DO SPOLOČNOSTI


Poslednou možnosťou je investovať priamo do spoločnosti, ktorá vyrába, distribuje alebo zbiera whisky. Je to pomerne jednoduché, pretože niektoré spoločnosti sú kótované na londýnskej burze, vrátane Diaego PLC , ktorá vlastní Johnnie Walker, J&B, Bell's, Buchanan's, White Horse, Black & White, Vat 69 a Old Parr.

K dispozícii je aj fond (ETF), ktorý sa venuje nákupu a predaju spoločností, ktoré vlastnia liehovary . Fond nakupuje spoločnosti ako Diego, Pernod Ricard (vlastníci Chivas Regal, Glenlivet a ďalších) a Brown-Forman (ktorý vlastní Jack Daniels). Keďže tento fond je diverzifikovaný medzi viacero spoločností, ktoré vlastnia viacero liehovarov, znižuje sa vaše riziko.


Iné whisky spoločnosti môžu prijať priame kapitálové investície od investorov za podiel v spoločnosti. Ďalšou zaujímavou možnosťou je investícia do spoločnosti, ktorá investuje do vzácnej whisky. Jednou z takýchto spoločností je Single Malt Fund alebo naša GRAND ELITE GROUP PLC, ktorá nakupuje a predáva vzácne škótske whisky. V súčasnosti existuje niekoľko takýchto spoločností, vďaka čomu je investovanie do vzácnej whisky oveľa jednoduchšou perspektívou.


KOĽKO PEŇAZÍ MÔŽETE ZAROBIŤ?


Jednoducho to závisí od kvality spoločnosti, do ktorej investujete. V minulom roku sa spoločnosti Diageo PLC darilo veľmi dobre a investorom priniesla návratnosť viac ako 24 %. Single Malt Fund tvrdí, že počas obdobia investičného kapitálu fondu poskytuje priemerný čistý výnos 10 % ročne. Hlavnou výhodou tejto formy investovania je, že nechávate rozhodnutia na profesionálov, čo znižuje vaše riziko. Nebudete si musieť vyberať, ktorú konkrétnu fľašu whisky kúpiť alebo ako ju uskladniť. Dôverujete talentovaným ľuďom v liehovare Glenlivet, alebo v liehovare Buchanan, že budú pokračovať vo výrobe produktu, ktorý chcú ľudia kupovať a predávať so ziskom.


RIZIKÁ INVESTOVANIA DO WHISKY SPOLOČNOSTI


SPOLOČNOSŤ SA STANE INSOLVENTNOU

Primárnym rizikom je zlyhanie spoločnosti, do ktorej investujete. Iné riziká sú však do istej miery zmiernené, pretože dlhoročné fungujúce liehovary majú skúsenosti s výrobou skvelých produktov, ktoré sa dobre predávajú.


PREPAD AKCIOVÉHO TRHU

Investovanie do akcií vždy prináša riziká. Ak má globálna ekonomika inú udalosť, akou je globálna finančná kríza, môžete očakávať, že hodnota vašich akcií klesne.


ZÁVEREREČNE SLOVA VILIAMA PRE ZBERATEĽOV WHISKY


Investovanie do whisky je pre mňa zábava a aj forma zhodnocovania majetku. V EU je mnoho zberateľov, ktorým som pomohol vybudovať aj milionovú zbierku whisky a vína. Mnohý z nich zbierajú whisky ako zábavu - hoby, z ktorého sa stalo umenie. Krása fliaš a harmónia chutí je to čo ma fascinuje. V mojej súkromnej zbierke je mnoho krásnych a vzácnych fliaš, na ktoré som veľmi hrdý. Na otázku kedy ích chcem predať, moja odpoveď je NIKDY. Jednoducho niektoré flaše chcem zachovať pre budúce generácie.

14 views0 comments

Recent Posts

See All